کرونا و کودکان

4 سال پیش

حسین نوروزی، سردبیر کودک‌شهر

تمام آن‌چه درباره‌ی کرونا می‌دانیم، با قوت و ضعف، از سوی منابع مختلف اطلاع‌رسانی می‌شود. اما با توجه به خطری که در بیماری‌های همه‌گیر متوجه کودکان است، و با نظر به شرایط این گروه سنی در مواجهه با بیماری‌ها، لازم است نکاتی را به‌طور ویژه رعایت کنیم.
– اغلب منابع، به ما می‌گویند که درصد بسیار کمی از کودکان به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند. هرچند که این داده‌ی علمی، باید مایه‌ی خوشنودی والدین باشد، اما توجه کنیم که کودکان به‌طور صددرصدی در برابر این ویروس، ایمن و مصون نیستند و درصدی از آنان، هرچند با عدد کم، مبتلا به کرونا می‌شوند. پس، بدون درنگ، به ایمنی کامل بچه‌ها توجه کنیم و اسیر خرافات و اخبار جعلی نباشیم. کرونا، در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، برای کودکان هم یک خطر بزرگ خواهد بود.

پایگاه اطلاع‌رسانی «کودک‌شهر» با هدف گردآوری، تنظیم و انعکاس اخبار گردهم‌آیی‌ها، ایونت‌های فرهنگی و هنری، و برنامه‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان، و نیز والدین آن‌ها پدید آمده است. چراکه ما عقیده داریم تامین خوراک روانی کودکان و نوجوانان، به اندازه‌ی خوراک جسمی آنان مهم است؛ اهمیت سلامت روان به قدر سلامت جسم.
با این‌همه، هرچند که فعالیت‌ گروه ما، در گرو برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان است، اما اولویت و تعهد اخلاقی و حرفه‌ای‌مان، حفظ سلامت جسمی و روانی این گروه سنی است. پس بی‌راه نیست که به توصیه‌ی متخصصان بهداشت و درمان توجه کنیم و از خانواده‌ها بخواهیم تا جای ممکن، فرزندان خود را از حضور در محیط‌های عمومی که احتمال ابتلای افراد، والدین و فرزندان، به ویروس در آن زیاد است، بازدارند.
– تاکید کردیم که برای ما سلامت روان کودکان و نوجوانان، به قدر سلامت جسم مهم است. از سوی دیگر با تعطیلی مدارس، و نیز لغو برنامه‌های فرهنگی و هنری، کودکان احتمالا در هفته‌های آتی بیشتر ساعات را در خانه خواهند بود. از همین‌رو، سعی می‌کنیم در طول روزهای آتی، تا روشن‌تر شدن اوضاع و اعلام اخبار صحیح و روشن، به جای دعوت از مردم برای حضور در برنامه‌های عمومی، «پیشنهاد»هایی برای انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده در «داخل خانه» ارائه بدهیم.
سعی می‌کنیم با کمک صاحب‌نظران و افراد متخصص، توصیه‌هایی برای حفظ سلامت روان کودکان در محیط خانه و در کنار خانواده آماده کنیم.
در روزهای آینده، رویکرد و محتوای این صفحه برای مدتی، تغییر خواهد کرد؛ امیدوارم این تغییر، طولانی نباشد و آرامش نسبی به مردم و کشور بازگردد.

0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه