یک کشور و چندین هفته‌ی ملی کودک

3 سال پیش

حسین نوروزی؛ روزنامه‌نگار حوزه‌ی کودک

چندسال قبل، همزمان با جشن‌های گرامی‌داشت “روز جهانی کودک” در ایران، ایده‌ی برگزاری «هفته‌ی ملی کودک» در همین ایام (کمی قبل و کمی بعد از روز جهانی کودک) مطرح و تصویب شد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان متولی از سوی وزیر آموزش و پرورش معرفی شد تا سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی را گرد هم آورده تا برنامه‌های متنوع و هم‌سویی در سراسر کشور با محوریت هفته‌ی ملی کودک طراحی و اجرا کنند.
به فاصله‌ی یکی‌دو سال، این هفته تحت‌الشعاع ایام محرم و صفر قرار گرفت، و محتوا و رویکرد برنامه‌ها تغییراتی کرد.
از طرفی، سال‌به‌سال، از تعداد و تنوع سازمان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی همراه کاسته شد، و در سال‌های دوم و سوم، برخی گروه‌ها و سازمان‌ها یا به‌طور مفرد برنامه‌هایی طراحی و اجرا کردند، یا به‌کل از این طرح کنار کشیدند.
کانون که به طور سنتی، در ماه‌های تابستان و از چندماه قبل از این هفته، جلسات هماهنگی را با فراخوانی به نهادهای مختلف برگزار، و گزارش‌های مفصل این نشست‌ها را نیز اعلام می‌کرد، امسال در بی‌خبری، چندروز مانده به زمان پیشین هفته‌ی ملی کودک، ناگهان در خبری اعلام کرد که برنامه‌هایی را متناسب با فضای ماه‌های محرم و صفر و نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا در فضای مجازی برگزار خواهد کرد. زمان این هفته را نیز ۱۲ مهر تا ۱۷ مهرماه اعلام کرد.
شهرداری تهران از دوماه قبل جلساتی را برای تهیه‌ی برنامه‌های ترویجی در این هفته تشکیل داده بود، و با فرض زمان برگزاری در سال‌های گذشته، ۱۴ تا ۲۱ مهرماه را هفته‌ی ملی کودک درنظر گرفته بود. (هرچند البته در زمان انتشار این یادداشت، به زمان اجرای این هفته اشاره‌ی مستقیم نکرده)
از سوی دیگر، شورای کتاب کودک روز ۱۶ تا ۲۳ مهرماه را هفته‌ی ملی کودک اعلام کرده است.
بعید نیست که مثلا راهنمایی و رانندگی، سازمان محیط زیست، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، و ده‌ها نهاد دیگر نیز، روزهای دیگری را به عنوان هفته‌ی ملی کودک عنوان و اعلام کنند.
به همین سادگی، انرژی و اعتباری که قرار بود این نام‌گذاری عاید کودکان بکند، با این ناهماهنگی‌ها به باد خواهدرفت.
ممکن است شیوع کرونا بهانه‌ی این ناهماهنگی‌ها عنوان شود، اما به عنوان روزنامه‌نگار کودکان، باور دارم که با اندکی برنامه‌ریزی و مدیریت، ازقضا امسال می‌شد برنامه‌های بهتری با همکاری تمام گروه‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی طراحی و اجرا کرد.

مسوول این ناهماهنگی و اتلاف انرژی و بودجه، چه گروه یا نهادی است؟

0

دیدگاه شما

بدون دیدگاه